Wystawy

Formy osłabione — esej fotograficzny

Galeria Promocyjna ASP (foyer auli)
Plac Matejki 13
15-28 października 2021 roku
Wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Biennale Architektury Kraków 2021

Esej fotograficzny pt. Formy osłabione powstał w ramach projektu książki Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy, wyd. Czarne, 2017. Autorzy eseju fotograficznego i redaktorzy książki – Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko – poruszają się w kręgu rzeczy. Są to pozornie nieistotne przedmioty, które powstały z praktycznej potrzeby i pod wieloma względami przypominają prototypy. Tworzy się je na doraźny użytek, a ich kształt bywa tak nieporadny i ułomny, że brak rzetelnej konstrukcji oraz współbrzmienia funkcji i formy zastanawia (i niepokoi). Z założenia tymczasowe, z natury stworzone jako antyprojekty są jednak trwale obecne w naszej codzienności. Autorów interesuje proces ich powstawania, charakter, a także głębsze tło relacji człowieka i rzeczy.

W kategorii recyklingu nazwać je można OTHER-USE.

„(…) Jest to rzecz o sztuce łatania. O rzemiośle sztukowania. O kleceniu z tego, co jest pod ręką. O zaradności, czyli zgodzie na regułę i próbach zmajstrowania sobie wyjątku.
Zapewne można to uznać za opowieść o Polsce, o modernizacji, peryferyjności i tym podobnych. Na szczęście jest to po prostu książka o ludziach i dziwnych przedmiotach”. Marcin Wicha