Wykłady o typografii „Typotok” w ASP Kraków

Wykłady o typografii „TypoTok”.
Naszymi gośćmi byli Rene Wawrzkiewicz, Łukasz Dziedzic i Jan Bajtlik.
Sobota, 11 kwietnia 2015, godz. 14.00. Aula Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, plac Matejki 13

Rene Wawrzkiewicz
„TypoPolo”

TypoPolo, pojęcie po raz pierwszy użyte przez Jakuba Hakobo Stępnia w 2001 roku, opisuje estetyczny fenomen, jakim była amatorska typografia tworzona na potrzeby handlu i rzemiosła w latach 90. XX wieku. Prymitywne reklamy, szyldy i napisy informacyjne stały się wizualnym odzwierciedleniem zmian ekonomicznych i politycznych w Polsce.
Stylistyka TypoPolo postrzegana jest przede wszystkim jako przejaw nieudolności i złego gustu projektantów-amatorów. Rzadziej widzi się w niej formę języka wizualnego określonej przedsiębiorczej grupy społecznej, która działała i aktywnie „przeprojektowywała” swoje otoczenie.
Podczas wykładu poznamy, źródła, inspiracje i nawiązania, które stymulują poszukiwania związane z amatorskim, samorzutnym projektowaniem graficznym, w tym projekty zrealizowane przez profesjonalnych projektantów.

Łukasz Dziedzic
„Nie umiem”

Łukasz Dziedzic – najbardziej uznany współczesny polski projektant fontów opowiada o tym, jak doszło do powstania jego pism, w tym rodziny Lato, jednego z najpopularniejszych na świecie darmowych krojów. Opowiada także o tym, że samo projektowanie jest nudne i że za każdym z projektów stał jakiś inny cel.
www.lukaszdziedzic.eu

Autor nagrodzonej w konkursie Bologna Ragazzi Award książki dla dzieci „Typogryzmoł” (Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014) opowiada m.in. o swoich doświadczeniach w projektach skierowanych do dzieci, o współpracy z instytucjami kultury i self publishingu. Opisuje rynek wydawniczy książki dziecięcej w Polsce i problem mało kreatywnego nauczania początkowego.
www.bajtlik.eu

Po spotkaniu zapraszamy na typoplotki do Metaforma Cafe przy ul. Powiśle 11.
kontakt: typotok@gmail.com
Organizatorzy: Pracownia Liternictwa i Typografii ASP w Krakowie, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Metaforma Cafe.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

projekt afisza: Andrzej Wójtowic