Wykłady / Ogłoszenia

Inauguracja roku akademickiego 2023/24 na Wydziale Grafiki

Zapraszamy na uroczystość Inauguracji roku akademickiego 2023/24 na Wydziale Grafiki, która odbędzie się w czwartek, 5 października o godz. 12.00 w Auli ASP przy pl. Matejki 13* w Krakowie.

Wykład inauguracyjny wygłosi Michał Rusinek – profesor UJ, pisarz, literaturoznawca, tłumacz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.

(*wykład przeniesiony ze względu na opóźnienia w odbiorze tech. nowego budynku przy ul. Syrokomli 21)

– – –

2 października, w obecności JM. Rektora, Władz Akademii oraz oficjeli państwowych, odbędzie się oficjalne otwarcie budynku przy Syrokomli 21, a wieczorem w auli ASP ogólno-akademicka uroczystość Inauguracji.
Przypomnijmy – budynek Szkoły Przemysłowej Żeńskiej przy ul. Syrokomli 21, w którym od teraz mieszczą się Wydział Architektury Wnętrz oraz większość pracowni Wydziału Grafiki powstał w latach 1913–1921 według projektu Jana Zawiejskiego, autora m.in. Teatru im. J. Słowackiego. W okresie I wojny światowej, nieukończony, w stanie surowym, pełnił rolę przytułku dla bezdomnych ofiar wojny. Po II wojnie światowej w miejsce Szkoły Przemysłowej Żeńskiej powołano liceum oraz gimnazjum, a w 1950 roku Zasadniczą Szkołę Odzieżową i technikum. W 2015 roku budynek kupiła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.