Pracownia Drzeworytu realizuje na naszym wydziale projekt Architektura/Natura/Grafika dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Artystyczna.
To przede wszystkim wyjazd plenerowy na Podhale studentów z pracowni drzeworytu wraz z nauczycielami akademickimi z ASP w Krakowie, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna oraz z ASP w Łodzi szlakiem drewnianej architektury Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem stylu zakopiańskiego. Celem projektu są wspólne warsztaty drzeworytnicze (z naciskiem na unikatową technikę – drzeworyt japoński) prowadzone przez specjalistkę z ASP z Warszawy, inspirowane poszukiwaniem motywów roślinnych w dekoracjach ludowych oraz w architekturze i rzemiośle XX-lecia międzywojennego, szerzenie wiedzy o zabudowie zabytkowej drewnianej w Polsce, popularyzowanie unikatowej techniki japońskiego drzeworytu Mokuhanga (techniki czystej dla środowiska) wśród młodzieży, integracja środowisk akademickich różnych województw. Projekt rozpocznie się wycieczką autokarową z Krakowa z przewodnikiem szlakami architektury drewnianej Małopolski oraz prezentacjami prelegentów z różnych środowisk (w tym z ekspertką z Norwegii). Przedsięwzięcie zwieńczy wystawa poplenerowa realizowana w trzech uczelniach uczestniczących w projekcie.
Architektura/Natura/Grafika
01.04.2024 – 31.12.2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program: Edukacja Artystyczna
Numer projektu: 06529/24/FPK/DSA
Wysokość środków finansowych przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury: 53 000 zł
Wartość projektu ogółem: 66 250 zł
Kierownik Projektu: Marta Bożyk Wydział Grafiki ASP w Krakowie
projekt można śledzić na stronach ASP Kraków oraz na instagramie:
www.instagram.com/pracownia_drzeworytu_asp
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.