8. międzynarodowa konferencja
i 15. przegląd projektowy AGRAFA’24
26.04.2024
AGRAFA’24, podobnie, jak poprzednie edycje, składać się będzie z kilku elementów: studenckiego przeglądu konkursowego, który zwieńczy wystawa wybranych i nagrodzonych prac, konferencji pod hasłem Refleksja/Reflection i warsztatów połączonych z Young AGRAFA – wystąpieniami młodych projektantów.
Wernisaż przeglądu, konferencja i warsztaty zaplanowane zostały na 26 kwietnia 2024 roku. Inaczej, niż w poprzednich latach wydarzenie obejmie jeden, ale za to intensywny i pełen rozmaitości dzień.
AGRAFA 2024 – Reflection
Galopujący postęp technologii powoduje, że w codziennym życiu podejmujemy coraz mniej decyzji. Nasze preferencje zagregowane są w usługach i urządzeniach, które wyręczają nas w wielu drobnych przedsięwzięciach w skali tygodnia, miesiąca, roku. Sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), powiązane systemy wymiany informacji i codziennych operacji na gigabajtach danych, oddalają nas od analogowej rzeczywistości i własnej inicjatywy. Proponują kuszące, atrakcyjne, szybkie i dostępne rozwiązania „ułatwiające życie”. W zamian za to żądają udostępnienia niewielkiej – tylko z pozoru – ilości danych o sobie. Świat nie wymaga od nas uważności i praktyki poprawnego pisania, liczenia, rozumienia całości struktur, wymaga jedynie sprawnego posługiwania się technologiami, które piszą, liczą, sugerują… aż wreszcie kreują. W konsekwencji oddalamy się nie tylko od humanizmu, ale też od codziennej praktyki reflektywności i refleksyjności.
Dla projektowania refleksja i refleksyjność zdaje się być czymś niezbędnym. Narzuca nam to pytanie: jak zmieniająca się rzeczywistość wpłynie na pracę projektantów?
Ten problem nie mógł nie stać się tematem kolejnej edycji projektu AGRAFA.
Swój udział w 8. Międzynarodowej Konferencji Projektowej AGRAFA potwierdzili do tej pory następujący prelegenci: Aleksandra Hantkiewicz-Lejman (PL) i Paweł Jaworski (PL), Joanna Murzyn (PL), Emmi Salonen (FI) i Tom Wedell (USA).
Opłata za udział w konferencji wynosi:
– od dnia 15 grudnia 2023 (godz. 12.00) do dnia 25 grudnia 2023 (godz. 23.59) lub do wyczerpania limitu – 50 PLN
– od dnia 27 grudnia 2023 (godz. 12.00) do dnia 25 marca 2024 (godz. 23.59) lub do wyczerpania limitu – 150 PLN
– od dnia 26 marca 2024 (godz. 12.00) do dnia 26 kwietnia 2024 (godz. 9.00) – 200 PLN
Wstęp uczestników na konferencję możliwy jest po wcześniejszym dokonaniu rejestracji on-line.
Rejestracji można dokonać w terminie od dnia 15 grudnia 2023 do 26 kwietnia 2024 roku lub do wyczerpania miejsc.
Liczba uczestników konferencji jest ograniczona. O możliwości udziału decyduje kolejność dokonania rejestracji.
Konferencji towarzyszy Międzynarodowy studencki projektowy przegląd konkursowy. Od ponad 30 lat prezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie projektowania graficznego. Początkowo, prace studenckie były oceniane w różnych kategoriach, takich jak animacja, identyfikacja wizualna, informacja wizualna, grafika edytorska, krój pisma, oraz strony internetowe, aplikacje i publikacje cyfrowe. W 2022 roku przegląd obejmuje szeroko pojęte obszary projektowania, takie jak projektowanie produktu, interakcji czy usług. W edycji 2024 roku, nazwa „Konkurs” zostaje zastąpiona terminem „Przegląd”. Celem organizatorów jest przegląd programów kształcenia, popularyzacja i dzielenie się wiedzą. Dlatego w tym roku dopuszczono do przeglądu zarówno prace semestralne studentów, jak i programy kształcenia pracowni projektowych. Wyłączono za to prace dyplomowe. Wrócono również do pierwotnej formuły przeglądu, umożliwiając prezentację Przedmiotów i Pracowni.
Terminy:
01.01. do 12.02.2024 – przyjmowanie zgłoszeń
Do 29.02.2024 jury ogłosi listę projektów nominowanych do wystawy
26.04.2024 wernisaż wystawy w Galerii ASP w Katowicach – Rondo Sztuki i ogłoszenie wyników
21.05.2024 – zakończenie wystawy