Wykłady / Ogłoszenia

Konferencja „Uczyć litery / uczyć literą”

Zapraszamy na konferencję
Dydaktyka typografii. „Uczyć litery / uczyć literą”

14 kwietnia 2018, godz.: 10:00–18:00
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
aula, gmach główny, pl. Jana Matejki 13
wstęp wolny

„Wraz z rozpowszechnieniem metod tworzenia i stosowania litery w oprogramowaniu graficznym, typografia wkroczyła z nowym wyzwaniem do pracowni projektowych na uczelniach artystycznych. Sytuacja ta zaowocowała aktualizacją i uzupełnieniem istniejących programów nauczania o dodatkowe zagadnienia, które zaprezentują przedstawiciele kilku polskich uczelni.

Mamy nadzieję, iż przybliżenie metod, celów i efektów nauczania liternictwa i typografii przyczyni się do ulepszenia dydaktyki w tym zakresie i zacieśnienia współpracy między naszymi uczelniami. Liczymy na na wzajemną, owocną wymianę doświadczeń pedagogów, studentów, profesjonalistów i miłośników typografii.

Konferencją pragniemy zainteresować także nauczycieli szkół średnich i pomaturalnych, poruszających tę problematykę w swoich programach nauczania. Udział w konferencji jest bezpłatny, zachęcamy do zgłaszania swojego uczestnictwa w wydarzeniu na Facebooku.”

Serdecznie zapraszamy,
Pracownia Liternictwa i Typografii
Wydział Grafiki, ASP w Krakowie

Program konferencji:

10:00 • wprowadzenie – prof. Wojciech Regulski, ASP w Krakowie

10:20 dr Ada Pawlikowska, Pracownia Liternictwa i Typografii (Studia Stacjonarne), ASP w Gdańsku, mgr Piotr Białas, Pracownia Liternictwa i Typografii (Studia Niestacjonarne), ASP w Gdańsku

11:00 prof. Łukasz Chmielewski, Pracownia Projektowania Krojów Pism i Kaligrafii, ASP w Łodzi

11:40 • prof. dr hab. Krzysztof Kochnowicz, Pracownia Projektowania Litery, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (dawniej ASP)

12:20 • przerwa na kawę

13:00 • dr Aleksandra Kot, dr Ryszard Kajzer i dr Marcin Władyka, Pracownia Typografii dla studentów I–II roku, ASP w Warszawie

13:40 mgr Justyna Czerniakowska, Typografia, ASP w Warszawie

14:20 mgr Maciej Majchrzak, Pracownia Projektowania Pisma i Form Wydawniczych, ASP we Wrocławiu