Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła

Wernisaż: 27.01.2017 (piątek), godz. 18
Czas trwania: 28.01–18.06.2017
Kurator: Krzysztof Siatka
Koordynacja: Renata Zawartka
Miejsce: Galeria Dolna

Wystawa Justyny Mędrali ma swoje korzenie w śnie. Śnie niemożliwym do zapomnienia i tym trudniejszym do zrekonstruowania. Śnie, którego centralnym punktem okazała się maszyna. A ta była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła.

Wystawa „Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła” jest rekonstrukcją onirycznej wizji, która pojawiła się w umyśle artystki pewnej nocy. Poszukiwaniom Justyny Mędrali nie przyświeca – jak można by pomyśleć w pierwszym odruchu – praktyczny cel, czyli przypomnienie sobie snu. Jej metodą pracy artystycznej okazuje się szaleństwo, punktem odniesienia – własna pamięć, zaś siłą napędową – twórcza obsesja.
Prace artystki wydobywają i testują właściwości materii: węgla, wosku pszczelego czy mydła. Ekspozycja będzie złożona z prac wykonanych z materiałów organicznych, nietrwałych. Mędrala, tworząca między innymi węglowe instalacje, sięgnie tym razem po ogień i dym. Przy ich użyciu powstanie seria rysunków przedstawiających tytułową maszynę. Choć przedstawianie należałoby ująć w cudzysłów – poszukiwaniom Mędrali towarzyszy bowiem świadomość, że rysunki nie ujawnią prawdy o istocie maszyny ze snu.

Dopełnieniem wystawy będzie woskowa kurtyna: „Materiały, z którymi pracuję: wosk pszczeli, węgiel, mydło, są prawdziwymi kopalniami wartości plastycznych i znaczeń kulturowych. Czucie ich zapachu, barwy, faktury i ciężaru ożywia relację pomiędzy mną a światem zewnętrznym” – komentuje ten element aranżacji ekspozycji artystka. Zapach stanie się równie istotny jak faktura – kurtyna emanuje intensywną, naturalną wonią wosku. Kurtyna w symboliczny i dosłowny sposób oddziela sferę dostępną dla zmysłów i poznania intelektualnego od tajemnicy – jest namacalnym śladem onirycznego wspomnienia.

O artystce:
JUSTYNA MĘDRALA (1988) – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2013), studentka studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Zajmuje się rysunkiem, rzeźbą i instalacją. Jej prace były prezentowane m.in. na indywidualnych wystawach: „Krew, morze” (Galeria AS, Kraków, 2014) i „Destrukcyjne tendencje” (ARISTOI, Kraków, 2016). Brała udział m.in. w: 7. Triennale Młodych w Orońsku (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 2014), „Mocnym stąpaniu po ziemi” (BWA w Katowicach / BWA w Tarnowie, 2015), „To, co jest i co nam się wydaje, że jest” (Galeria Szara, Cieszyn, 2015) i wystawie 12. konkursu Gepperta (BWA we Wrocławiu, 2016). Laureatka „Doliny Kreatywnej” (2007), „Talentów Trójki” (2014), Walter Koschatzky Kunstpreis (2015) i 12. Konkursu Gepperta (2016). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).