Zapraszamy na wystawę Agaty Stępień i Jakuba Woynarowskiego pt. Miejsce na marnowanie marzeń
Galeria Huta Sztuki
28.06–6.12.2024
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” to artystyczna próba zderzenia prac ze zbiorów Ośrodka Kultury Norwida z aktualnymi tendencjami, nierzadko angażującymi krytyczne narzędzia interpretacji. Wybrane przez artystów prace z kolekcji instytucji zostały uzupełnione o ich najnowsze realizacje. Tytuł projektu jest równocześnie tytułem obrazu Walentego Gabrysiaka, który znajduje się w zbiorach.
W części ekspozycji przygotowanej przez Jakuba Woynarowskiego historia Nowej Huty oraz związanych z nią artystów jest punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o mieście idealnym, ożywianym przez ezoteryczne kulty oraz badania nad transmutacją metali. Kanwę artystycznych poszukiwań stanowi wyimaginowana panorama Nowej Huty z lat 50. XX wieku autorstwa Witolda Chomicza, która – ze względu na nietypowe ujęcie – przypomina samowystarczalną fantastyczną wyspę, bliską utopijnym fantazjom nowożytnych myślicieli. Idąc tropem nieoczywistych analogii między dawną i nowoczesną kulturą wizualną, Woynarowski podejmuje próbę skonstruowania sieci skojarzeń na wzór teorii spiskowych, która pozwoli zestawić ze sobą starożytną mitologię, alchemiczne instrumentarium, sekretne kody, studia z zakresu geometrii, socrealistyczne budownictwo i malarstwo materii. Wybrane przez artystę prace autorstwa m.in. Janiny Kraupe-Świderskiej, Danuty Urbanowicz i Mariana Kruczka będą prezentowane w zestawieniu z nowymi grafikami i fotomontażami Woynarowskiego.
Cykl „Lektorka” Agaty Stępień, to prace fotograficzno-kolażowe, które powstały w okresie 2023-2024. W realizacjach artystek związanych z Nową Hutą Agata Stępień dostrzegła podobną twórczą wrażliwość. Z czasem okazało się, że punkty wspólne kryją się również w ich biografiach. Poprzez teksty w katalogach wystaw, recenzje w prasie, rozmowy z uczestnikami i uczestniczkami wydarzeń kulturalnych, czy zachowane w zbiorach prace można zobaczyć, jak aktywna była ich działalność na polu sztuki. „Lektorka” to również lokalna artystka, jedna z wielu kobiet, które nieustannie walczą o przestrzeń do tworzenia.
Kolekcja Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina) liczy obecnie ponad 200 realizacji. Ich historia sięga lat 60. XX w. „Miejsce na marnowanie marzeń” jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty, przypadającego na 2024 rok.
Agata Stępień – artystka interdyscyplinarna, doktora nauk humanistycznych, feministka intersekcjonalna, nauczycielka akademicka. Studiowała na Universidad de Castilla La Mancha, Escola Massana w Barcelonie, Academie des Beaux Arts Bruxelles, Accademia di Belle Arti di Roma, Largo da Academia Nacional de Belas Artes w Lizbonie. Zainteresowania badawcze w sztuce: dialog międzykulturowy na temat tożsamości kobiecej w wymiarze praktyk artystycznych/cielesnych oraz granic terytoriów/traum, przekraczanie intymności w sztuce. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. Muzeum Kobiet w San José, Muzeum Antonio Péreza w Cuenca w Hiszpanii, Muzeum Hiszpańskie San Clemente, Muzeum Krakowa. www.stepienartist.com @artstepien
Jakub Wojnarowski – artysta, kurator, twórca komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji. Autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej, w tym instalacji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci, 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Laureat nagród w dziedzinie komiksu i projektowania, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2007), Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Książek i Albumów o Sztuce (2011), laureat Paszportów Polityki (2015).