Warsztaty / Wystawy

Architektura / Natura / Grafika

Zapraszamy na wystawę wystawa drzeworytów w technice Mokuhanga inspirowanych stylem zakopiańskim, wykonanych w czasie warsztatów na Podhalu, przez studentów.

Architektura/Natura/Grafika
wernisaż
11.10.2024 (piątek) o godz. 14.00

Galeria Gablotki
Biblioteka Nauk o Sztuce, ul. Podbrzezie 3, I piętro, Kraków
Instytut Sztuki i Designu
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

wystawa czynna: 7.10.2024–31.10.2024 (9.30–15.00)

Uczestnicy:

Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie
Milena Berg, Dominika Góralska, Małgorzata Kapinos, Klaudia Kalcowska, Anna Korczak, Michał Kurczewski, Julia Warmińska

ASP im. Jana Matejki w Krakowie
Daniel Kopeć, Anna Korniluk, Aleksandra Ptak, Anastasiia Rohatiuk, Maria Stanaszek, Julia Święcicka, Oskar Wasiluk, Łucja Wużyk

ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Kinga Cesarz, Julia Grygorczyk, Julia Klimek, Diana Prihodowskaya, Monika Wieczorek, Karolina Żalaznowska

Zaproszeni artyści:
dr hab. Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, prof. ASP w Warszawie (prowadzący warsztaty),
dr Tomasz Kawełczyk,
dr Elisabet Alsos Strand,
prof. Aleksander Woźniak, |
dr hab. Marta Bożyk, prof. ASP w Krakowie (koordynator projektu)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

www.instagram.com/pracownia_drzeworytu_asp

Celem projektu były wspólne warsztaty drzeworytnicze (z naciskiem na unikatową technikę Mokuhanga – drzeworyt japoński) prowadzone przez specjalistę z Polski, profesora Wojciecha Tylbora-Kubrakiewicza. Inspiracją miały być poszukiwania motywów roślinnych w dekoracjach ludowych oraz w architekturze i rzemiośle 20-lecia międzywojennego, szerzenie wiedzy o zabudowie zabytkowej drewnianej w Polsce, popularyzowanie unikatowej techniki japońskiego drzeworytu Mokuhanga (techniki czystej dla środowiska) wśród młodzieży, integracja środowisk akademickich różnych województw. Realizacja projektu rozpoczęła się wycieczką autokarową z przewodniczką szlakami architektury drewnianej Małopolski oraz prezentacjami prelegentów z różnych środowisk. Na zakończenie projektu odbyły się cztery wystawy poplenerowe promowane w mediach i na stronach uczelni biorących udział w projekcie.

Wystawy kolejne tego projektu zaprezentowane zostaną również:

Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”, ASP, Łódź
19.11.2024–15.12.2024,
ASP Łódź, ul. Wojska Polskiego 121 (budynek główny, II piętro)
Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Wydział Grafiki, ASP, Kraków