Grypa w Cyrku – wystawa Bartłomieja Chwilczyńskiego

Zapraszamy na wystawę najnowszych litografii Bartłomieja Chwilczyńskiego z cyklu „Grypa w Cyrku”.

Jan Fejkiel Gallery, Kraków, ul. Sławkowska 14
21.04—08.05.2017

Autor używa motywu cyrku jako anegdoty opisującej otaczającą rzeczywistość eksponując jej śmieszność, przewrotność i absurdy. Inspirując się dziecięcymi wspomnieniami, częściowo zniekształconymi, częściowo wymyślonymi od nowa, tworzy abstrakcyjne kompozycje. Język którym się posługuje, przywołujący na myśl dziecięce bazgroły, skłania do refleksji na temat własnego spojrzenia na rzeczywistość, przewartościowania swoich estetycznych upodobań i zastanowieniem się nad źródłami własnych interpretacji.

dusk_dawn, litografia, 70×100cm, 2017, z serii Grypa w Cyrku

Detektyw — „Macie kamerę?”
Renee — „Nie. Fred ich nie znosi”
Fred — „Wolę pamiętać rzeczy po swojemu”
Detektyw — „Co ma Pan na myśli?”
Fred — „Zapamiętuje je niekoniecznie tak jak się naprawdę zdarzyły”
(David Lynch „Lost highway”)

Moje grafiki posiadają pewną narracje, która samoistnie klaruje się podczas pracy. Abstrakcyjne kompozycje które tworzę są jednak na tyle wieloznaczne by pozostawić widzowi przestrzeń do interpretacji. Absurdalne i przewrotne tytuły mają wykpić nonsens otaczającej rzeczywistości. Są one tylko jedną z możliwości interpretacji i mają podpowiadać co dana grafika dla mnie znaczy.

Wielkie pijaństwo kapitana Nemo, litografia, 70×100cm, 2017, z serii Grypa w Cyrku