Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969

Do 30 maja można obejrzeć jedną z ważniejszych wystaw środowiska krakowskich twórców.
Wystawa pt. Artyści z Krakowa. Generacja 1950-1969 ukazuje różnorodne tendencje i źródła inspiracji tego pokolenia. Analiza dorobku poszczególnych twórców pozwoliła na wyłonienie prac mających największy potencjał zobrazowania ich filozofii sztuki. Wystawa nie stawia sobie ograniczeń tematycznych ani medialnych. Można na niej zobaczyć malarstwo, rysunek, fotografie, obiekty i instalacje. Część autorów odniosła międzynarodowe sukcesy, część tworzy w lokalnej prywatności. Dzięki temu zestawieniu ekspozycja rozszerza obraz krakowskiej sceny artystycznej. Wspólnota doświadczeń, współdzielenie pracowni, praca dydaktyczna na ASP i Uniwersytecie Pedagogicznym, przynależność do związków nie ukształtowały jednorodnego tego środowiska.
To trzecia ekspozycja z cyklu zainaugurowanego przez MOCAK w październiku 2015 roku.
Wydział Grafiki z czynnych wykładowców reprezentuje dr hab. Lech Polcyn, prof. ASP, ale osób związanych z naszym wydziałem jest na ekspozycji więcej. Tekst o Akademii do katalogu napisała Agnieszka Jankowska-Marzec.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4
do 30.05.2021

Okładka katalogu. reprodukcja: Tadeusz Boruta „Św. Franciszek oddaje się pod opiekę Kościoła”, 2003