Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia

al. Jana Pawła II 232

5 stycznia–28 stycznia 2024
kuratorka: Magdalena Siejko

Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia – to tytuł wydarzenia artystycznego, które dotyczy cyklu 7 wystaw studentów dwóch Pracowni Malarstwa jakie w latach 1972–2011 prowadził w Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz, Profesor Jacek Waltoś – jeden z czołowych polskich artystów malarzy, rzeźbiarz, grafik, rysownik, niezwykły erudyta i krytyk sztuki, współzałożyciel Grupy Wprost.

Wystawy mają na celu, przybliżenie sylwetki samego Profesora poprzez pryzmat twórczości absolwentów. Przede wszystkim jednak ekspozycje te będą przestrzenią, w której po raz pierwszy wspólnie zostanie zaprezentowany dorobek studentów obu pracowni, którzy na przestrzeni czterech dekad pracy dydaktycznej Profesora mieli sposobność uczestniczyć w życiu artystycznym obu uczelni, a tym samym obu środowisk twórczych, tak różnorodnych i odmiennych w swoich poszukiwaniach, a jednocześnie bliskich sobie za sprawą wspólnego nauczyciela. Z jednej strony wydarzenie to jest więc przeglądem postaw jakie narodziły się, zostały sprowokowane lub były kontynuowane podczas studiów. Z drugiej strony jest to spotkanie artystów z Profesorem. To również rodzaj konfrontacji w dużej mierze nieznanych sobie autorów, których większość należy do grona czołowych artystów polskiej sztuki współczesnej. Wystawa w Galerii Białej w NCK w Krakowie rozpoczyna cykl ekspozycji, które przybrały zasięg ogólnopolski. Kolejne odsłony założenia będą bowiem prezentowane w galeriach w Pile, Starym Sączu, Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie oraz w Kielcach. Plan przedsięwzięcia zakłada jego uroczystą kulminację wiosną 2025 r. w Krakowie.

W wystawie bierze udział 60 artystów w tym wielu pracujących obecnie na krakowskiej ASP (z Wydziału Grafiki – dr Marta Bożyk)