Nasze sukcesy / Wystawy

Powstanie materii — suplement / Waldemar Węgrzyn

Zapraszamy na wystawę Waldemara Węgrzyna „Powstanie materii — suplement”

wernisaż
3 października 2020 o 19.00

Galeria Brama,
ul. Krótka 1-3 Gliwice
3—23.10.2020

Świat materialny poznany jest nierównomiernie. Obserwacja procesów takich jak wzrost, oddychanie czy reakcja na bodźce pomaga nam wprawdzie usytuować część zjawisk w królestwach grzybów, roślin czy zwierząt – napotykamy jednak osobniki i okazy, których jednoznaczna kwalifikacja sprawia trudność.
Sytuacja przedstawia się jeszcze marniej, gdy spojrzymy na materię nieożywioną. Wątpliwości co do jej natury miał chyba już Linneusz, ustanawiając, obok wyżej wymienionych, również królestwo minerałów. Wprawdzie zdolność martwej materii do samorództwa negowana jest przez naukę od trzystu z górą lat, to jednak nadal zdarza się, że zaskakuje nas samorzutne uporządkowanie, nieoczekiwany wzrost, albo przypadkowe zestawienie elementów, które okazują się do siebie pasować.
Jak zatem powstają rzeczy? Na czym polega zjawisko wzrostu kryształów? Skąd biorą się owocniki grzybka hinduskiego? Jak to jest zrobione? Na te, ale również na wiele innych pytań, nie znajdą Państwo odpowiedzi podczas zwiedzania ekspozycji.
Prezentowana kolekcja obejmuje obiekty powstałe, odnalezione lub zarejestrowane w ramach chwilowych rezydencji artystycznych m.in. w Białym Dworze koło Bargłówki, Leroy Merlin Gliwice, FHU MAX Gliwice, JKK Wyroby Gumowe Gliwice, a także w Krautuvėlė MiniMarket w Połądze (Litwa) i w Vidovići (Chorwacja).
Wystawa odbywa się w ramach 13 gliwickiej ArtNocy.